Proces zmiany zawodowej możemy traktować jako projekt długoterminowy, który będzie realizowany w czasie od kilku do kilkunastu miesięcy. Poznaj etapy zmiany zawodowej, żebyś mógł mądrze zarządzać tym projektem. Model ten powstał, jako zastosowanie w obszarze coachingu kariery teorii Kurta Levina, który opisał etapy zmiany w organizacjach (Rozmrożenie – Zmiana – Zamrożenie, RZZ).
O ile zmiana pracodawcy, przy zachowaniu zbliżonych obowiązków jest względnie prosta, to zmiana branży, awans lub przejście na własną działalność wymaga gruntownego przemyślenia, stworzenia planu i zgromadzeniu zasobów, które będą potrzebne w tej drodze. W tym artykule pokazuję najważniejsze etapy zmiany zawodowej i jak przebiega praca z coachem na każdym z tych etapów.
Cały proces podzieliłem na trzy ważne etapy (fazy zmiany):
- Przygotowanie do zmiany zawodowej
- Realizacja (przeprowadzenie) zmiany
- Stabilizacja w nowym miejscu pracy
Każda z tych faz jest ważna i może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Zakładam, że efekty wypracowane podczas faz wcześniejszych są wykorzystywane na kolejnych etapach zmiany. Z tej perspektywy cały proces obejmuje wszystkie kluczowe elementy i działania, które są potrzebne, żeby przeprowadzić zmiany zawodowe bezpiecznie i w komforcie.
Etap przygotowania do zmiany zawodowej
Na tym etapie skupiamy się na budowaniu świadomości oraz gromadzeniu informacji i zasobów, potrzebnych do przeprowadzenia zmiany. Podobnie jak przed długą podróżą, potrzebujesz określić gdzie jesteś i wyznaczyć cel wyprawy. Cel rozumiem jako Twoje miejsce na rynku (wizja) oraz cele osobiste, które w ten sposób chcesz zrealizować.
Kończąc ten etap powinieneś mieć:
- Określony cel, czyli gdzie chcesz się znaleźć zawodowo i jako człowiek.
- Określone potrzeby i wartości, które chcesz realizować w trakcie zmiany i w miejscu docelowym.
- Określoną misję zawodową i życiową, czyli swoje indywidualne „dlaczego”.
- Świadomość swoich mocnych i słabych stron oraz kompetencji.
- Odkryte i, przynajmniej częściowo, przepracowane przekonania, które nie wspierają Cię w procesie zmiany.
- Zbudowaną silną tożsamość zawodową, Twój wizerunek i przekaz dla przyszłego pracodawcy, klienta lub partnera biznesowego.
- Określone relacje lub konkretne osoby, które mogą wspomóc Cię w Twoich działaniach.
Na tym etapie też zalecam rozpoczęcie pracy nad swoim profilem LinkedIn. Uważam, że LinkedIn powinien być Twoim podstawowym narzędziem do budowania marki osobistej, marketingu i digital networkingu. Jeśli jeszcze tam nie działasz, przeczytaj, dlaczego warto korzystać z LinkedIn-a.
Etap przeprowadzenia zmiany
Na tym etapie rozważamy różne scenariusze zmiany, przygotowujemy Twój plan działania. Tworzysz lub uaktualniasz dokumenty aplikacyjne, aktywizujesz swoją sieć kontaktów i rozpoczynasz spotkania z przyszłymi pracodawcami. Poza wsparciem coacha, na tym etapie pomocne mogę być również konsultacje z osobami zajmującymi się rekrutacją.
Wśród tematów wypracowanych na tym etapie będą m.in.:
- Określone scenariusze i jasne plany działania.
- Aktywna sieć kontaktów zawodowych i osób, które mogę rekomendować Cię na wybrane przez Ciebie stanowiska (np. na wspomnianym wyżej LinkedInie).
- Przygotowane różne wersje CV i wzory listów motywacyjnych
- Feedback z próbnych rozmów rekrutacyjnych.
- Monitorowanie Twoich postępów i na bieżąco dbanie o Twoje emocje i odpowiednie nastawienie.
Ten etap kończy się w momencie podpisania umowy z nowym pracodawcą lub partnerem biznesowym.
Etap stabilizacji w nowym środowisku pracy
Celem tego etapu jest wsparcie Cię na Twoim nowym stanowisku. Przyjmuje się, że kluczowe jest pierwsze 100 dni w nowym środowisku. Pewnie dlatego pierwsza umowa, zazwyczaj na okres próbny, kończy się po 3 miesiącach.
Na tym etapie pomocne może być:
- Przeprowadzenie wstępnej analiza sytuacji w nowym środowisku pracy i określenie potencjalnych zagrożeń lub trudności.
- Określenie pożądanych kwalifikacji, Twoich potrzeb rozwojowych i stworzenie planu wypełnienia ewentualnej luki w kompetencjach.
- Wsparcie w budowaniu relacji, Twojej roli w zespole i całej organizacji.
- Pomoc w zbudowaniu pewności siebie i odpowiedniego wizerunku eksperta.
- Neutralizowanie trudnych sytuacji, zadbanie o poziom Twoich emocji i motywacji do pracy.
Faza ta kończy się, gdy czujesz się swobodnie i zyskujesz potwierdzenie, że nowy pracodawca jest zainteresowany zatrudnieniem Cię na stałe.
Cennym wsparciem na każdym z powyższych etapów może być coaching. Tutaj możesz przeczytać jak wygląda coaching kariery we współpracy ze mną.
Ciekawe? Skomentuj i podziel się ze znajomymi