Gdy przechodzisz na swoje i zaczynasz sprzedawać lub świadczyć usługi, jedna z ważniejszych kwestii dotyczy wystawiania faktur. Wiążą się z tym pytania czy rejestrować się jako przedsiębiorca oraz o sensowne alternatywy dla działalności gospodarczej
W tym krótkim artykule piszę o podstawach, które każdy przyszły przedsiębiorca powinien przemyśleć. UWAGA: nie jestem prawnikiem ani doradcą podatkowym. Artykuł jest poglądowy i po szczegółowe informacje zapraszam do fachowców.
Czy muszę prowadzić działalność, żeby wystawiać faktury?
Faktury aktualnie może wystawiać każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, spółki prawa cywilnego i spółki kapitałowe. Dodatkowo faktury mogą wystawiać również podmioty nie prowadzące działalności gospodarczej jak fundacje i stowarzyszenia.
Jeśli nie prowadzisz działalności możesz nawiązać współpracę z firmą lub organizacją, która wystawi je za Ciebie. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zarejestrować się np. w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP). Po podpisaniu umowy możesz wystawiać faktury podając ich jako sprzedawcę.
To ciekawa alternatywa dla działalności gospodarczej. Pomimo nazwy, zarejestrować tam może się każdy, bez względu na wiek i status studenta. Ma swoje ograniczenia, dlatego najlepiej umówić się na spotkanie i omówić z przedstawicielem swoją sytuację.
Rejestracja działalności
Gdybyś jednak chciała zarejestrować działalność, polecam najpierw przeszukać strony Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy (w wojewódzkich często dużo dzieje się pod kątem rozwoju zawodowego). Istnieje tam m.in. możliwość skorzystania z bezpłatnych spotkań z doradcą zawodowym oraz szkoleń dla osób bezrobotnych.
Jest również możliwość skorzystania z dofinansowania na rozpoczęcie działalności. W niektórych województwach jest to realizowane jako bezzwrotne dopłaty, a w innych jako nisko oprocentowana pożyczka. To co jest istotne, to że wniosek o dofinansowanie można złożyć tylko przed założeniem działalności. Dokładne procedury powinni znać w Twoim Urzędzie Pracy.
Podatki i ZUS
Na etapie rejestrowania działalności trzeba też wybrać formę opodatkowania (chodzi o podatek dochodowy) i złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aktualnie obowiązuje niższa składka na ZUS podczas pierwszego półrocza oraz preferencyjne warunki przez pierwsze dwa lata od rejestracji działalności gospodarczej.
Kolejna ważna sprawa to zgłoszenie do VAT (kolejny podatek). Istnieje tzw. podmiotowe zwolnienie, jeżeli roczny obrót nie przekracza 200 tyś. zł, ale od tego przepisu są wyjątki. W tych sprawach zalecam kontakt ze sprawdzonym księgowym, który podpowie, jakie obowiązki podatkowe ciążą na Tobie w związku z prowadzonym rodzajem działalności.
Alternatywy dla działalności gospodarczej
Działalność gospodarcza to nie jedyny sposób. Poza wspomnianymi wyżej Inkubatorami, możesz rozważyć również rejestrację fundacji lub stowarzyszenia albo zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z tych form osobowości prawnej ma swoje ograniczenia a jej działanie opisane w oddzielnych ustawach.
Czasem słyszy się głosy, że w Polsce prowadzenie działalności się nie opłaca i warto założyć spółkę za granicą. Do niedawna można to było zrobić w Wielkiej Brytanii, ale w związku z Brexitem raczej odradzam takie rozwiązanie. Jeśli chodzi o inne państwa UE, może być to jakąś alternatywą, ale na pewno trzeba to dobrze przemyśleć. I mieć zaufaną firmę, która jest w stanie to zrobić.
Osobiście nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie i zalecam ostrożność. Jeśli polskie urzędy dopatrzą się nieprawidłowości, ryzykujesz naliczenie zaległych podatków i/lub składek na ubezpieczenie społeczne (do ZUS).
Gdzie znajdę więcej informacji?
- Strona http://biznes.gov.pl
- Strony urzędów pracy w miastach wojewódzkich i powiatowych
- Dofinansowania https://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/znajdz-dofinansowanie.html
- Informacje i rejestracja DG: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/
- https://www.parp.gov.pl
- Blog i podcast „Mała wielka firma” https://malawielkafirma.pl/
- Podcast Lepiej teraz https://lepiejteraz.pl/category/podcasty/
- Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości https://inkubatory.pl/
Ciekawe? Skomentuj i podziel się ze znajomymi