Coaching kariery jest specjalistyczną usługą, podczas której koncentrujemy się na wypracowaniu określonych przez Ciebie celów zawodowych. W tym artykule opisuję, jak przebiega proces coachingu kariery w czasie i jakie elementy składają się na tę usługę. Znajdziesz tu odpowiedzi ile miesięcy trwa współpraca, ile mamy sesji coachingowych, co jeszcze składa się na pakiet i w jakiej formie się spotykamy.
Jak wygląda coaching kariery
Na standardowy proces coachingowy składa się:
- Cykl 6 sesji coachingowych, każda po ok 1,5 godziny.
- Wypełnienie przez Ciebie kwestionariusza do diagnozy osobowości zawodowej lub kwestionariusza mocnych stron.
- Dodatkowa sesja, w której omawiamy raporty z tego narzędzia i zbieramy wnioski dla Ciebie (sesja trwa ok 1 godziny).
Jeśli z jakichś powodów zdecydujemy się nie korzystać z narzędzia diagnostycznego, (bo np. masz zrobione już wcześniej badanie innym narzędziem, typu DISC, Insight, Strenght Finder itp.) możesz skorzystać z siódmej sesji coachingowej.
O tym, jak wyglądają sesje coachingowe pisałem w artykule „Co powinieneś wiedzieć przed pierwszą sesją coachingową”. Polecam, jeśli nie wiesz, czego się spodziewać na coachingu.
Jak często spotykamy się na coaching
Spotkania z reguły są co 2 tygodnie. Oznacza to, że cały cykl jesteśmy w stanie zamknąć w 3 miesiące. Doświadczenie z pokazuje, że proces coachingu może się wydłużyć w czasie nawet do 5 miesięcy. Wynika to z normalnych sytuacji, które powodują, że przesuwamy sesje w czasie.
Ze swojej strony pilnuję, żeby przerwy pomiędzy sesjami nie trwały dłużej niż 3 tygodnie, chociaż czasem dłuższe przerwy są uzasadnione, szczególnie gdy zaczynasz wdrażać w życie rozwiązanie wypracowane podczas coachingu.
Gdzie się odbywają się sesje coachingu kariery
Preferuję pracę zdalną (poprzez skype lub telefon), bo spora część moich klientów to osoby spoza warszawy. Wbrew pozorom, to bardzo efektywna forma coachingu. bo dzięki temu masz szczegółowe notatki z sesji, które robię w trakcie naszej rozmowy.
Jest też opcja spotkań osobistych, wtedy włączamy z kolei metody pracy w przestrzeni, pracy na linii czasu, wykorzystujemy też z karty coachingowe, które dodatkowo pobudzają kreatywność podczas sesji.
Czasem zdarza mi się łączyć obie formy pracy. Większość procesu prowadzę przez telefon i spotykamy się raz czy dwa, żeby przepracować konkretne tematy, jeśli kontakt osobisty będzie w tym przypadku bardziej użyteczny.
Samodzielna praca pomiędzy sesjami
Zadania wdrożeniowe pomiędzy sesjami pozwalają pogłębić lub rozszerzyć temat, o które poruszamy podczas coachingu. Zadania te wyglądają różnie i są ściśle powiązane z tematem, którym zajmujemy się na coachingu.
Mogą mieć charakter samoobserwacji i większej uważności, na to co robisz. Przykładowe zadanie to zebranie feedbacku na swój temat z otoczenia. Inny rodzaj zadań to wprowadzenia nowego nawyku, co często wiąże się z prowadzeniem dziennika.
Natomiast zadania ściśle w obszarze coachingu kariery, to np. przygotowanie zestawienia projektów, które realizowałeś, wyszukanie firm, w których chcesz pracować, opracowanie profilu LinkedIn, różnych wersji CV, listów motywacyjnych itp.
Tematy poruszane podczas poszczególnych sesji zależą przede wszystkim od celu, jakie sobie wyznaczyłeś na coaching i od Twojej aktualnej sytuacji zawodowej.
Jeśli jeszcze nie czytałeś, koniecznie zajrzyj na mój wpis dotyczący etapów zmiany zawodowej. Od tego, na jakim etapie jesteś, w dużej mierze zależy, nad czym będziemy się skupiać podczas coachingu kariery.
Ciekawe? Skomentuj i podziel się ze znajomymi