Wiadomość o zwolnieniu jest często niczym grom z jasnego nieba. A nawet gdy spodziewasz się, że to nastąpi, możesz nie wiedzieć co robić. Jenny Rogers, jedna z najbardziej znanych coachów brytyjskich, w swojej książce „Redukcja zatrudnienia” opisała 10 zasad, które pomogę Ci przetrwać najgorszy okres i dostosować się do nowym realiów.
1. Okazuj spokój i pogodę ducha
Szok, niedowierzanie, złość, obwinianie, dezorientacja i strach to naturalne reakcje na wiadomość o utracie pracy. Emocje są ważne, warto je nazwać i wyrazić. Idealnie, jeśli możesz wyżalić się komuś bliskiemu.
Chociaż czasem to trudne, dobrze, żebyś nie okazywał swojej frustracji osobom postronnym. Do znalezienie nowej pracy potrzebujesz zaangażować sieć kontaktów, a ludzie raczej unikają osób, które emanują negatywnymi emocjami.
Jeśli nie masz się komu wygadać, możesz zmniejszyć napięcie emocjonalne poprzez napisanie listu lub podobne techniki autoterapeutyczne.
2. Zbierz grupę wsparcia
Jak pokazują badania, relacje to jeden najważniejszych czynników wspierających w trudnych momentach. Od kogo możesz uzyskać wsparcie? Zacznij od najbliższych: rodziny i przyjaciół. Prawdopodobnie chętnie pomogą, jeśli będą wiedzieli, jakiej pomocy potrzebujesz. Zachęcam Cię, żeby otwarcie z nimi o tym porozmawiać.
Dalsi znajomi również mogę Ci pomóc poprzez polecanie Twojej kandydatury potencjalnym pracodawcom ze swojej sieci kontaktów. W grupie tej są również koledzy, koleżanki i przełożeni z pracy, z której właśnie odchodzisz. To świetna sytuacja, żeby poprosić ich o referencje i potwierdzenie umiejętności na LinkedIn.
Miej jednocześnie świadomość, że część osób z twojej, byłej już, pracy odsunie się od Ciebie. Nie zawsze wynika to z faktu, że mało ich obchodzisz. Część z nich będzie odczuwać poczucie winy lub podobne emocje podczas kontaktu z Tobą.
Ostatnią grupę stanowią osoby, które mogą zaoferować Ci profesjonalne wsparcie, odpłatne lub bezpłatne. W zależności od Twojej sytuacji, może przydać Ci się wsparcie biura pośrednictwa pracy, head huntera, doradcy zawodowego, coacha kariery, psychoterapeuty, interwenta kryzysowego lub prawnika.
3. Bądź zaangażowany
Im szybciej pozbierasz się po zwolnieniu, poukładasz emocje i podejmiesz pierwsze działania, tym szybciej odzyskasz poczucie kontroli nad sytuacją i lepsze samopoczucie. Stara zasady mówi, że jeśli nie wiesz co robić, zacznij robić cokolwiek. To lepsze niż bezczynność.
Możesz np. zacząć od opisania swojej aktualnej sytuacji, wypisać rzeczy, z którymi sobie nie radzisz i których nie chcesz. Wychodząc od tego czego nie chcesz, możesz łatwo określić czego chcesz, bo będzie to często przeciwieństwo tego, co jest obecnie.
4. Zrób audyt swoich finansów
Zachowanie płynności finansowej to jedno z głównych wyzwań po utracie pracy. Pisałem o tym w tym artykule. Nawet spory zapas finansowy szybko stopnieje, jeśli nie zaczniesz kontrolować wydatków. Powinieneś więc jak najszybciej sprawdzić, na co wydajesz i które wydatki możesz zminimalizować lub z nich całkowicie zrezygnować.
5. Odbuduj swoją tożsamość
Ludzie utożsamiają się ze swoją pracę. Stąd często, gdy tracisz pracę masz poczucie, że umiera część ciebie. To uczucie wzmaga poczucie odrzucenia, wstyd i obniżenie samooceny. Potrzebujesz na nowo przypomnieć sobie, kim jesteś, jakie masz potrzeby, zainteresowania i doświadczenia. Przeznacz trochę czasu, żeby obudować na nowo swoją poczucie wartości i tożsamość jak człowiek.
6. Wyróżnij się
Potraktuj się jak marka, która szuka nabywcy, odkryj swoją unikalną wartość i wyróżnij się. Powinieneś umieć pokazać to w swoim CV, podczas rozmowy kwalifikacyjnej i w codziennym zachowaniu. Świetnym narzędziem personal brandingu są serwisy społecznościowe, szczególnie LinkedIn. Jeśli nie korzystasz z niego aktualnie, opisałem kilka powodów, dlaczego warto to zrobić od razu.
7. Korzystaj z sieci kontaktów
Nie ograniczaj się do odpowiadanie na ogłoszenia. To tylko wycinek runku pracy, do tego jest na nim ogromna konkurencja. Zaangażuj swoich znajomych w poszukiwania pracy dla Ciebie. Poproś ich o polecanie Twojej kandydatury oraz informowanie Cię o rekrutacjach, o których wiedzą. Pracę najłatwiej jest dostać przez bezpośrednie kontakty i z polecenia.
8. Nadążaj za zmianami rynkowymi
Rynek pracy się zmienia, niektóre sektory tracą na znaczeniu, zmieniają się też wymagania odnośnie kandydatów. Potrzebujesz być na bieżąco, doszkalać się, nadążać za zmianami i dopasowywać swoje oczekiwania do realiów rynkowych.
Dobrym sposobem mogą być różnego rodzaju kursy online i platformy e-learningowe. Np. w serwisie Udemy co jakiś czas pojawiają się szkolenia dostępne za darmo. W oddzielnym wpisie zebrałem kilka platform e-learningowych i niedrogich kursów online oraz społeczności, z których czasem korzystam.
9. Przygotuj plan strategiczny
Ustal gdzie jesteś i dokąd zmierzasz. Określ swój cel zawodowy, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, ale też swoje oczekiwania i realia rynkowe. Sprawdź, co musi się wydarzyć, żeby dotrzeć do celu i jakie kroki masz do wykonania w tej drodze.
Jeśli potrzebujesz pomocy, opcje są dwie. Mogę Ci w tym pomóc osobiście w ramach programu coaching kariery. Przyznaję, że jest to dłuższa ścieżka, którą polecam osobom, które chcą wykorzystać sytuację utraty pracy, żeby przeprowadzić gruntowną zmianę swojej drogi zawodowej. Jeśli masz środki i czas, zapraszam do kontaktu.
Jest też droga krótsza, dla osób które potrzebują szybko podjąć pracę, bazując na dotychczasowej drodze zawodowej. Polecam kontakt z Tomkiem Rudnikiem, który prowadzi projekt Akademia Rekrutacji, czyli znakomite kursy online dotyczące opracowania CV, listów motywacyjnych i przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych. Wiem, że Tomek prowadzi również konsultacje strategii.
10. Rozważ alternatywne formy zatrudnienia
Etat to tylko jedna z opcji. Szukając pracy, rozważ inne możliwości. Możesz zostać freelancerem lub założyć działalność gospodarczą. Rozliczanie się z pracodawcą na zasadach B2B zmniejsza jego koszty i może być ważnym argumentem, który spowoduje, że zdecyduje się nawiązać współpracę właśnie z Tobą.
A jeśli chwilowo nie masz propozycji pracy, warto rozważyć pracę jako wolontariusz. Co prawda nie zarabiasz, ale utrzymujesz aktywność zawodową, możesz zdobyć nowe umiejętności, referencje i
masz co wpisać w CV. A przy okazji zrobić coś dobrego 🙂
Ciekawe? Skomentuj i podziel się ze znajomymi